Kırşehir – Körpınar BES tesisimizin inşaat çalışmaları

Kırşehir – Körpınar BES tesisimizin inşaat çalışmaları

Alman BioConstruct firması tarafından inşa edilmekte ve Biyogazteknik Enerji A.Ş.  tarafından devreye alınacak olan Kırşehir – Körpınar BES biyogaz enerji santralinde  Mart ayının ilk haftasından itibaren arazide inşaat çalışmalarına başlandı. Tesisin Ağustos ayı itibari ile bitirilmesi planlanıyor.

Kırşehir İl Özel İdaresi Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan biyogaz tesisi projesinde arazi inceleme çalışmaları yapıldı. Kırşehir Merkez Körpınar Köyü mevkinde bulunan ve mülkiyeti Öze İdareye ait olan 18 bin 495 metrekare yüz ölçümüne sahip arazide Özel İdare ile Ankara İnşaat Ltd.Şti firması arasında biyogaz tesisi kurulmasına ilişkin sözleşme imzalanmıştı.

Sözleşme kapsamında ilk etapta kurulu gücü 3.12 megawat daha sonra kademeli bir şekilde 6 megawat olacak olan bir biyometanizasyon tesisi kuracak.

Nisan ayı itibariyle çalışmaların hızla yürütüldüğü tesisin Kırşehir – Çöl bölgesindeki Büyükbaş ve tavuk dışkılarından enerji elde etmenin yanında üretilecek katı ve sıvı gübre ile bölgenin ekolojik tarım potansiyelini arttırması hedefleniyor.

Yazar hakkında

administrator